skip to Main Content
Som medlem i NLC ingår du och ditt företag i en stark medlemsorganisation som fokuserar på företagande. Du kan se oss som din affärspartner och våra medlemmar som ditt nätverk. Där ingår även kommuntjänstemän. Tillsammans arbetar vi för att skapa goda förutsättningar för företagande i vår kommun. Vi driver frågor våra medlemmar anser viktiga. Vi driver frågor lokalt, regionalt och ibland även nationellt. Ett antal frågor har bedömts vara så viktiga att vi tillsammans driver dem kontinuerligt, som Fokusområden.  

Vad NLC gör

Vi utvecklar företagandet i Lysekils kommun, bland annat genom att driva frågor. Vi arrangerar företagsträffar, frukostmöten och ibland mässor, alla tillfällen för att nätverka.  På dialogmöten ser vi till att kommunrepresentanter får möta företagare och få till sig företagarnas vardag. Vi driver en företagsarena där du kan hyra kontor, mötesrum och delta i träffar. Vi bidrar till kompetensutveckling genom ett HR-nätverk, genom föredrag på träffar, och genom ett digitalt mötesrum.  Vi driver Medflyttarservice, en service för kompetensförsörjning. Varje år arrangeras i samarbete Lysekils näringslivsfest, där näringslivet möts över dukade bord och Årets företagare utses. Kom med oss och påverka företagandets förutsättningar i kommunen. Har du en fråga du vill att vi ska driva för dig? Kontakta oss!

Vem kan bli medlem?

Företag som är aktiva inom Lysekils kommun, eller planerar att bli det. Nystartad? För dig som ska starta företag eller är nyföretagare: Vi bjuder på medlemsavgiften första året. Välkommen med ansökan nedan.

ÅRSAVGIFT 2021

Medlems- och serviceavgifter är stegade utifrån antal anställda så att alla företag, små som stora, kan vara medlemmar hos oss. Moms tillkommer på serviceavgiften.
Företags/Näringsidkare
Antal anställda Medlemsavgift Serviceavgift Summa
0 st - 5 st 200 500 700
6 st - 15 st 200 800 1000
16 st - 99 st 200 1500 1700
>100 st 200 5000 5200
Enskild icke näringsidkare
Privat stödmedlem 200 200

Bli medlem här

    *) obligatoriskt fält

       

    Ledamöterna i styrelsen kommer dels från lokalt näringsliv, dels ingår representanter från Lysekils kommun och för föreningen Företagarna Lysekil.

    Renee Daun

    Renee Daun

    Lysekils kommun
    Ordinarie ledamot

    renee.daun@lysekil.se
    Tel. 0523-613150

    Maria Johansson

    Maria Johansson

    Lysekils kommun
    Ordinarie ledamot

    maria.johansson5@lysekil.se
    Tel. 0523-613293

    Ulrica Gustafsson

    Ulrica Gustafsson

    Företagarna
    Ordinarie ledamot

    ulrica.gustafsson@swedbank.se
    Tel. 0523-613167

    Roland Karlsson

    Roland Karlsson

    Företagarna
    Ordinarie ledamot

    rolandkarlsson@telia.com
    Tel. 0705-080695

    Ulf Bertilsson

    Ulf Bertilsson

    Byttelocket i Kungshamn AB
    Ordförande/Ordinarie ledamot

    ulf@nlclysekil.se
    Tel. 0735-80 97 08

    Stig Nilsson Preem

    Stig Nilsson

    Preem AB
    Ordinarie ledamot

    stig.nilsson@preem.se
    Tel. 0708-300058

    Jennie Larsson

    Jennie Larsson

    SEB
    Ordinarie ledamot

    jennie.larsson@seb.se
    Tel. 0707-391115

    Helene Suscon Isoletta

    Helene Adolfsson

    Suscon AB
    Ordinarie ledamot

    helene.adolfsson@suscon.se
    Tel: 0730-216340

    Karin Jochnick

    Karin Jochnick

    Jochnicks Hälsa AB
    Ersättare

    info@jochnickshalsa.se
    Tel. 0707-397198

    Claes Stjernfelt

    Claes Stjernfeldt

    Flodins Filter AB
    Ersättare

    claes.stjernfelt@flodinsfilter.se
    Tel. 0523-668800

    Michael Johansson

    Michael Johansson

    Lysekils kommun
    Ersättare

    michael.johansson@lysekil.se
    Tel. 0523-613150

    Ikon För Porträtt

    Lena Carlstedt

    Lysekils kommun
    Ersättare

    lena.carlstedt@lysekil.se
    Tel. 0523-613272

    Ikon För Porträtt

    Tarmo Pohjonen

    Företagarna
    Ersättare

    tarmo.pohjonen@gmail.com 
    Tel. 0706-765 668

    Rikard Nolblad

    Rickard Nolblad

    Företagarna
    Ersättare

    rikard@vasttransport.se
    Tel. 0523-31420

    Ikon För Porträtt

    Ahlbin Gustafsson

    Lysekilsposten AB
    Ersättare

    ahlbin@lysekilsposten.se
    Tel. 0523-667081

    Revisorer

    Eva-Lott Swahnberg

    Revisor
    Ordinarie

    Olle Krichiansson

    Revisor
    Ordinarie

    Valberedning

    Patrik Stenberg

    Patrik Stenberg

    Valberedning
    Ordinarie

    mailadress
    Tel.

    Ann-Charlotte Odell

    Ann-Charlotte Odell

    Valberedning
    Ordinarie

    ann-charlotte.odell@swedbank.se
    Tel. 0523-19908

    Ikon För Porträtt

    Vakant

    Valberedning
    Styrelsens representant

    mailadress
    Tel.

    Back To Top