Om Näringslivscentrum (NLC)

En ideell förening för företag, företagare och entreprenörer

Vi arbetar tillsammans med näringslivet, Lysekils kommun och Lysekils invånare för att vidareutveckla Lysekil och företagandet i kommunen.

NLC drivs av direktanslutna företag, Företagarna i Lysekil och Lysekils kommun. Kommunens politiska ledning har fastställt en vision och ett program som underlag för detta gemensamma arbete.

Vad vi gör

Vi utvecklar företagandet i Lysekils kommun. Till exempel genom att driva frågor som utvecklar Lysekil. Vi driver frågor utifrån medlemmarnas önskemål, och vissa fokusfrågor drivs kontinuerligt. Vi arrangerar företagsträffar, frukostmöten och ibland mässor. På dialogmöten ser vi till att kommunpolitiker och -tjänstemän får möta företagare och få till sig företagarnas vardag. Vi driver företagsarena – en mötesplats för samverkan och även kontorshotell (hyr kontor och mötesrum för några timmar eller kontor för några år). Vi bidrar till kompetensutveckling genom ett HR-nätverk, genom föredrag och genom ett digitalt mötesrum. Vi arrangerar Lysekils näringslivsfest, i samverkan. Där möts varje år möts näringslivet över dukade bord och Årets företagare utses. Tillsammans med Lysekils kommun, näringslivet i Lysekil, Lysekils kommun och Lysekils medborgare vill vi vidareutveckla ett Lysekil att vara stolt över!

Vision och historia

Näringslivscentrum (NLC) vill med Lysekils kommun, näringslivet i Lysekil, Lysekils kommun och Lysekils medborgare vill vi vidareutveckla ett Lysekil att vara stolt över! Tillsammans kan vi bygga broar och öppna dörrar.

Näringslivscentrum startade 2003 av Företagarna, Lysekils Kommun och Svensk Handel och de första stadgarna inleddes på följande sätt:

 

Styrelsen

Ledamöterna i styrelsen kommer dels från lokalt näringsliv, dels ingår representanter från Lysekils kommun och för föreningen Företagarna Lysekil.

Ann Bjerdén Olsson

Ordförande
Telefon: 0704-82 45 84 ann.bjerdenolsson@nlclysekil.se

Renee Daun

Lysekils kommun
Ordinarie ledamot

Tel. 0523-613 167
renee.daun@lysekil.se

Maria Johansson

Lysekils kommun
Ordinarie ledamot

Tel. 0523-613293
maria.johansson5@lysekil.se

Ulrica Gustafsson

Företagarna
Ordinarie ledamot

Tel. 0522-811 30
ulrica.gustafsson@swedbank.se

Roland Karlsson

Företagarna
Ordinarie ledamot/Vice ordförande

Tel. 0705-080 695
rolandkarlsson@telia.com

Ulf Bertilsson

Byttelocket i Kungshamn AB
Ordinarie ledamot

Tel. 0705-604 561
ulf@nlclysekil.se

Stig Nilsson

Preem AB
Ordinarie ledamot

Tel. 010-450 36 71
stig.nilsson@preem.se

Claes Stjernfeldt

Flodins Filter AB
Ersättare

Tel. 0705-408 190
claes.stjernfelt@flodinsfilter.se

Michael Johansson

Lysekils kommun
Ersättare

Tel. 0523-613 150
michael.johansson@lysekil.se

Lena Carlstedt

Lysekils kommun
Ersättare

Tel. 0523-613272
Lena.JansdotterCarlstedt@lysekil.se

Rickard Nolblad

Företagarna
Ersättare

Tel. 0703-768 181
rikard@vasttransport.se

Ahlbin Gustafsson

Lysekilsposten AB
Ersättare

Tel. 0707-532 344
ahlbin@lysekilsposten.se

Erik Persson

YOR Properties
Ersättare

0735-953 764
erik.perssonnn@gmail.com

Peter Sundström

Hotel Lysekil
Ersättare

0723-575 454
peter@hotellysekil.se

Revisorer

Eva-Lott Swahnberg

Revisor
Ordinarie

sevalott@gmail.com

Valberedning

Olle Krichiansson

Revisor
Ordinarie

olle@krischansson.se

Ann-Charlotte Odell

Valberedning
Ordinarie

Tel. 0523-199 08
ann-charlotte.odell@swedbank.se

Tarmo Pohjonen

Valberedning
Ordninarie

Tel. 0706-76 56 68
tarmo.pohjonen@gmail.com